Oznakowanie podłogowe [PRAKTYCZNY PRZEWODNIK]
Czy oznakowanie podłogi w obiekcie może podnieść nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale także zwiększyć produktywność całego zakładu? Gdzie i jak można jeszcze zastosować taśmy podłogowe?
Ciągi komunikacyjne, alejki, drogi ewakuacyjne, strefy niebezpieczne lub wyłączone, a także miejsca odkładcze urządzeń i narzędzi – wszystkie te elementy wymagają oznakowania poziomego. Stosowane w różnych obiektach użyteczności publicznej, począwszy od szkół, sal gimnastycznych, aż po rozbudowane centra logistyczne oraz przemysłowe zakłady pracy, odpowiednio wdrożone oznakowanie podłogowe może skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo, a w przypadku obiektów przemysłowych – poprawić wydajność pracy. Jasne i klarowne informacje i oznakowanie jest niezwykle ważne i może znacząco poprawić procesy zarówno produkcyjne jak i logistykę magazynową. W tym poradniku omówimy najczęstsze przykłady zastosowania oznakowania podłogowego, a także zaprezentujemy wskazówki jak je wykorzystać aby służyły nam w praktyce.
Co oznakować taśmami i znacznikami?
1. Miejsca niebezpieczne
Miejsca stanowiące potencjalne niebezpieczeństwo zarówno dla pracowników jak i innych osób poruszających się po obiekcie, powinny być oznaczone w sposób widoczny z daleka. Takie miejsca to między innymi:
- Obszary w budynku, które stanowią stałe zagrożenie takie jak np. miejsca składowania chemikaliów
- Panele elektryczne
- Elementy maszyn
- Kanały lub doły
- Nierówna posadzka
2. Miejsca składowania towarów, palet itp.
Wiele obiektów wykorzystuje oznakowanie podłogowe do wyznaczania stref magazynowania, miejsc odkładczych palet czy towarów, pomagając pracownikom odnaleźć potrzebne przedmioty szybko i sprawnie. Uważane za główny element systemu 5S, oznaczenie podłogowe skutkuje lepszą organizacją i redukuje dezorientację pracowników związaną z potrzebą odnalezienia potrzebnych elementów czy stref.
3. Miejsca przechowywania narzędzi i wyposażenia
Tworzenie obrysów wokół urządzeń i narzędzi to kolejne, częste zastosowanie taśm podłogowych. Przykładowo: wyznaczenie miejsca odkładczego przenośnych urządzeń wskazuje, w które miejsce po użyciu, należy dane urządzenie odstawić. Zmniejsza to czas potrzebny na odnalezienie przedmiotu. Tworzenie obrysów np. maszyn zwiększa bezpieczeństwo, gdyż można w ten sposób wyznaczyć bezpieczną strefę poruszania się.
4. Tworzenie ciągów komunikacyjnych
Najbardziej powszechnym wykorzystaniem taśm do znakowania jest tworzenie ciągów komunikacyjnych pieszych oraz ciągów dla pojazdów mechanicznych. Wypadki z udziałem osób pieszych i wózków widłowych są najczęściej występującymi zdarzeniami w zakładach. Odpowiednie rozdzielenie i wyznaczenie bezpiecznych ciągów poruszania się jest niezwykle ważne i doskonale poprawia bezpieczeństwo pracy.
Taśmy stosuje się również do wyznaczania ciągów ewakuacyjnych – stosuje się wówczas również kształty takie jak strzałki, stopy, a także linie wykonane z materiału fotoluminescencyjnego. Poprawnie wykonane oznakowanie umożliwia sprawne i zorganizowane przemieszczanie się po zakładzie, bez uprzedniego szkolenia.
5. Komunikacja wewnątrzzakładowa
Oznakowanie podłóg może zostać wykorzystanie do komunikacji wewnątrzzakładowej na wiele sposobów. Znaki podłogowe mogą wskazywać obszar poruszania się pracownika na stanowisku, mogą wydzielać strefy wyłączone z użytku, a także np. strefy dla palących. Oznakowanie podłogowe to doskonały sposób na jasną i klarowną informację w każdym zakładzie pracy, na magazynie czy w centrum logistycznym.
Przykładowy schemat kolorystyczny
ŻÓŁTY
Alejki i ciągi komunikacyjne, stanowiska pracy
BIAŁY
Wyposażenie: urządzenia, regały, wózki
CZERWONY
Odpady, ostrzeżenia
POMARAŃCZ
Strefy wokół maszyn, urządzenia pod napięciem
ZIELONY
Strefy bezpieczeństwa: oczomyjki, prysznice
NIEBIESKI
Prace w toku; naprawa wyposażenia
CZARNY
Produkty końcowe
CZARNO-ŻÓŁTY
Strefy i miejsca niebezpieczne
BIAŁO-CZERWONY
Obszary wydzielone ze względów bezpieczeństwa, wyposażenie przeciwpożarowe
BIAŁO- CZARNY
Obszary wydzielone dla celów operacyjnych
Schemat kolorystyczny oznaczeń podłogowych nie jest określony żadnymi konkretnymi przepisami, można więc dostosować go do potrzeb danego obiektu. Pamiętaj, aby schemat zawsze był jasny i klarowny – a legenda widoczna i dostępna dla pracowników.
Wytyczne dotyczące szerokości taśmy
Aby zapewnić jak najlepszą widoczność, taśma do znakowania alejek lub ciągów komunikacyjnych powinna mieć szerokość minimum 5cm. Najczęściej stosuje się taśmy o szerokości od 5 do 15cm.
Wytyczne dotyczące szerokości alejek
Należy stworzyć dostatecznie wystarczające odstępy pomiędzy np. regałami w obszarach, gdzie wykorzystywany jest sprzęt mechaniczny. Wymagana szerokość będzie zatem zależna od rodzaju i wielkości sprzętu używanego w tych obszarach. Przejścia, w których odbywa się ruch wózków widłowych i ciężarówek muszą być szersze niż przejścia dla ruchu pieszego. Średnio wystarczająca szerokość alei to 90 cm.
Malować czy naklejać? Porównanie metod oznakowania.
Postęp technologiczny w produkcji samoprzylepnych taśm powoduje, że są one najczęściej wybieranym sposobem na oznakowanie podłogi.
Dlaczego? Porównajmy:
Farby podłogowe
- Wymagają wentylacji, wietrzenia podczas malowania i schnięcia
- Potrzebują czasu na wyschnięcie, wyłączając daną strefę z użytku
- Podczas malowania zdarzają się plamy, zacieki itp.
- Ciężko uzyskać prostą linię i równe krzywizny
- Wymagają uprzedniego długotrwałego przygotowania
- Dodatkowo trzeba zakupić także akcesoria malarskie (wałki, pędzle, kombinezony, rozpuszczalniki itp.)
- Wymagają wyłączenia danej strefy lub nawet całej hali z użytku
- Wymagają uprzedniej obróbki przy szorstkich powierzchniach
- Malowanie jest długotrwałe i czasochłonne
- Usuwanie jest uciążliwe - często konieczne jest użycie specjalnych maszyn ścierających
Taśmy samoprzylepne
- Brak oparów, nieprzyjemnego zapachu
- Niewymagany czas na schnięcie
- Brak plam, wycieków, wylań itp.
- Łatwo stworzyć prostą lub zakrzywioną linię
- Szybkie i proste przygotowanie
- Minimum narzędzi/akcesoriów
- Minimalna lub nawet brak konieczności przerwania pracy
- Dopasowuje się do szorstkich i nierównych powierzchni
- Szybka aplikacja
- Łatwa do ewentualnego usunięcia
Wskazówki:
Chociaż znakowanie podłogi jest czynnością stosunkowo prostą, warto wcześniej zastanowić się nad kilkoma kwestiami i odpowiednio przygotować:
- Uzgodnić z pracownikami które ulepszenia mogłyby poprawić i usprawnić ich pracę
- Opracuj szczegółowy plan rozmieszczenia oznakowania przed ułożeniem pierwszego kawałka taśmy
- Aby uniknąć nieścisłości i dezorientacji, użyj jak najmniejszej ilości kolorów
- Wybierz kolory i wzory, które są łatwe do rozpoznania i rozróżnienia. Prosty i jasny przekaz jest najbardziej skuteczny.
- Nie zawsze konieczne jest wyklejanie ciągów taśmy, w niektórych przypadkach znaczniki narożne będą najlepszym rozwiązaniem
- Umieść schemat kolorystyczny w widocznym miejscu i odpowiednio przeszkól pracowników