Maty antystatyczne ESD

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Czym są maty antystatyczne  i gdzie się je stosuje.

Maty antystatyczne to maty przemysłowe do stosowania w miejscach, w których występuje zjawisko elektryczności statycznej. Czyli tam, gdzie niezrównoważony ładunek elektryczny pojawia się na materiałach takich jak: dielektryki, materiały izolacyjne lub na obiektach przewodzących np. ciało człowieka lub elementy urządzeń. Takie elektryzowanie może być spowodowane pozornie błahymi czynnościami: chodzenie, nawet nieintencjonalne pocieranie, ściąganie ubrań. W ich wyniku może nastąpić przeskok elektronów z jednego materiału na drugi, co w przypadku pracy przy delikatnych urządzeniach elektronicznych, może spowodować zwarcie, uszkodzenie czy nawet spalenie danego układu elektronicznego lub przedmiotu.

Gdzie stosuje się maty antystatyczne?

Takie maty stosuje się więc głównie przy liniach produkcyjnych i montażowych, na stanowiskach pracy, na których pracownicy mają kontakt z urządzeniami elektrycznymi. Mogą to być zarówno stanowiska stojące, jak i siedzące. Dostępne są maty antystatyczne stołowe – do umieszczenia na stołach montażowych lub biurkach. Takie maty posiadają opaski antystatyczne – z uwagi na brak kontaktu z podłogą – uziemienie następuje poprzez założenie opaski na nadgarstek operatora. Elastyczne połączenie z matą umożliwia swobodne operowanie narzędziami i wygodną oraz bezpieczną pracę.

I w końcu – jak działa mata antystatyczna?

Nagromadzony w wyniku elektryzowania, ładunek elektrostatyczny, zbiera się na przedmiocie. Mata antystatyczna odprowadzając elektrony do ziemi, zeruje ładunek, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo zarówno pracownika jak i przetwarzanego elementu. Elektrony spływają do ziemi, pozostawiając przedmiot bez nagromadzonego ładunku. Unikamy w ten sposób niebezpiecznych wyładowań, które mogą zranić pracownika oraz obrabiany produkt. Ma ona również inne właściwości – wykonana z pianki mata przemysłowa antystatyczna amortyzuje i poprawia komfort pracy. Minimalizuje zmęczenie, zwiększa wygodę pracownika, co zaś znacznie wpływa na jego efektywność, poprawiając tym samym wydajność całej linii produkcyjnej.

Różnorodność mat antystatycznych – spełniamy wymagania.

W ofercie mat antystatycznych występują maty z różnymi cechami szczególnymi. Wyróżniamy maty wykonane z gumy naturalnej – o bardziej przyjemnym zapachu aniżeli maty z tworzyw sztucznych. Właściwość ta jest ważna przede wszystkim w przypadku mat stołowych ESD, gdyż intensywny zapach sztucznych gum, może być drażniący dla pracowników. Dostępne są również maty o powierzchni odpornej na wysoką temperaturę przy lutowaniu. Gładka powierzchnia ułatwia czyszczenie maty z drobnych odpadków jak np. resztki metali lub kalafonii.