Atresola magazynowa VS wózki widłowe
[5 sposobów na bezpieczeństwo]
Chcąc zwiększyć dostępną powierzchnię naszego magazynu często decydujemy się na zbudowanie antresoli. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na tym jak zabezpieczyć istniejącą antresolę przed uderzeniem wózkiem widłowym.
Bezpieczeństwo konstrukcji antresoli magazynowej
Przygotowując się do budowy antresoli i biorąc pod uwagę wszelkie możliwe zdarzenia, musimy liczyć się z tym, że operowanie wózkiem widłowym pod antresolą i pomiędzy jej słupami może być utrudnione. Co więcej, pod antresolą często zawieszone są przewody, elementy systemów wentylacji i p-poż, a także nawet takie urządzenia jak przenośniki. Obniżony, „nagle pojawiający się” sufit antresoli, może być przyczyną częstych kolizji. Poruszające się po hali lub magazynie wózki widłowe często uderzają towarem z paletą w poziome profile antresoli.
Uderzenie wózkiem lub paletą z towarem to niebezpieczeństwo zarówno dla przewożonych dóbr, ale także dla wszystkich wcześniej wymienionych elementów infrastruktury i architektury hali. Ruch wózków widłowych pod antresolą musi być ściśle określony i zaplanowany, a operatorzy muszą zwrócić szczególną uwagę przy manewrowaniu i podczas przewożenia palet z towarami. Mała przestrzeń do manewrowania, a także nieostrożna jazda skutkuje dużym prawdopodobieństwem zderzeń z elementami konstrukcyjnymi antresoli.
Nawet stosunkowo słabe uderzenia w filary na których umieszczona jest antresola, mogą powodować mikrouszkodzenia profili, coś zaś przyczynia się do utraty stabilności całej konstrukcji. A stąd już niedaleko do tragedii.
1. Bezpieczeństwo słupów pionowych
Słupy pionowe czy inaczej filary lub kolumny są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane nieostrożnym manewrowaniem wózkiem. Nawet stosunkowo niewielkie, ale zwielokrotnione uderzenia w te same miejsca skutkują mikrouszkodzeniami słupów. Doskonałym rozwiązaniem wówczas jest osłonięcie słupów polimerowymi osłonami. Osłony słupów wykonane z tworzyw sztucznych, dzięki swojej specjalnej konstrukcji, amortyzują uderzenia wózkiem, widłami wózka, paletą z towarem. Osłony te nie są mocowane do posadzki, przez co nie uszkadzają jej, a montaż ich jest niezwykle prosty i szybki.
Ostrzeganie przed wjazdem pod antresolę
Operatorzy wózków widłowych przed wjazdem pod antresolę muszą zwrócić szczególną uwagę na wysokość na jakiej wiozą towar. Aby zniwelować ryzyko zahaczenia nisko zawieszonych elementów konstrukcyjnych konieczne jest stosowanie ostrzeżeń. Jednym ze sposób na wykazanie, że pojazd zbliża się do strefy o obniżonej wysokości jest zastosowanie ogranicznika skrajni w postaci belki alarmowej lub czujnika strefowego.
W naszej ofercie znajdą Państwo dwa produkty służące do dywersyfikacji. Pierwszy z nich, belka alarmowa – wyzwala alarm świetlny i dźwiękowy w momencie uderzenia. Wyglądem przypominający standardową odbojnicę wiszącą (ogranicznik skrajni pionowej). Drugi z naszych produktów – strefowy system antykolizyjny, działa na zasadzie lasera, który wykrywa przerwanie wiązki w wyznaczonej strefie i przesyła sygnał do peryferiów (znak lub alarm).
Ostrzeganie pod antresolą
System do wykrywania obiektów w wyznaczonej strefie, działający na zasadzie lasera, z powodzeniem można zastosować także pod antresolą magazynową. Jeśli w przestrzeni pod antresolą poruszają się wózki widłowe i istnieje zagrożenie, że przy podniesieniu wideł uszkodzić można zwisające elementy, zastosowanie takiego systemu będzie doskonałym rozwiązaniem. Strefa, jaką może wyznaczać system to 19 m x 10.5 m w kącie 180stopni.